postheadericon Skutki wysokiego cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów

Siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta obfitująca w posiłki o dużej zawartości węglowodanów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, często prowadzi do podwyższonego poziomu „złego” cholesterolu LDL. Jego poziom powinien być niższy niż 130 mg/ 1dl krwi, a gdy przekroczy tę wartość staje się niebezpieczny dla zdrowia.

Skutki wysokiego cholesterolu są odczuwalne zazwyczaj dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Coraz więcej osób zmaga się z tym problemem, choć nawet przez wiele lat mogą być tego nieświadomi.

Wysoki cholesterol LDL przyczynia się do powstania groźnych chorób, choć początkowo nie powoduje zbyt dokuczliwych dolegliwości. Są to zawroty głowy, odczucie zmęczenia przy niewielkim wysiłku oraz bóle nóg w trakcie chodzenia. Może także pojawić się ucisk w klatce piersiowej.

W miarę rozwoju choroby, wysokie stężenie cholesterolu we krwi skutkuje zauważalnymi zmianami. Na skórze twarzy (w kącikach oczu, na powiekach) oraz na kolanach i łokciach pojawiają się żółte plamki wywołane przez złogi cholesterolu gromadzące się pod zewnętrzną warstwą skóry. Widocznym objawem jest także nagły spadek lub wzrost masy ciała.

Najgroźniejszym skutkiem wysokiego cholesterolu LDL jest postępujące zawężanie się tętnic wieńcowych. Zwężone tętnice transportują coraz mniej krwi i tlenu do serca, co powoduje bóle w klatce piersiowej. Blaszki miażdżycowe powstające na ściankach tętniczych powodują zmniejszenie ich średnicy, co w rezultacie skutkuje groźnymi chorobami układu sercowo- naczyniowego, takimi jak: zawał serca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, choroba wieńcowa czy udar mózgu. Najczęściej obserwuje się także zauważalny wzrost cieśnienia krwi.

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędny jest niski poziom cholesterolu LDL, a także trójglicerydów, których stężenie nie powinno przekraczać 150 mg/ 1dl krwi. Gdy ich poziom oscyluje w niebezpiecznych granicach  200- 500 mg/ 1 dl, gwałtownie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych: zawału serca czy miażdżycy.

Natomiast poziom cholesterolu HDL powinien być jak najwyższy, ponieważ „dobry” cholesterol HDL działa odwrotnie niż LDL. Transportuje nadmiar cholesterolu z tkanek do wątroby, gdzie ulega rozkładowi. Przyczynia się do wypłukiwania tłuszczu z naczyń krwionośnych. Akceptowalnym poziomem jest 50- 60 mg/ 1dl, przy czym im wyższe jego stężenie, tym lepsza ochrona dla serca. Niebezpieczny dla zdrowia jest niski poziom HDL (poniżej 30- 40 mg). Wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i  niedokrwiennej serca.

Aby uniknąć groźnych konsekwencji zbyt wysokiego cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz zbyt niskiego cholesterolu HDL, należy pomyśleć o właściwej profilaktyce, czyli aktywności fizycznej połączonej ze zbilansowaną dietą opartą na zdrowych produktach. Warto także pamiętać o regularnych badaniach, których częstotliwość powinna się zwiększać wraz z wiekiem. Tylko wówczas mamy szanse na wyeliminowanie groźnych skutków zdrowotnych wynikających z nieprawidłowego stężenia lipidów we krwi.